+421 917 762 020 azeta@azeta.sk

CNC rezanie laserom

Rezanie laserom je technológia pre presné delenie materiálov ako je oceľ, nehrdzavejúca oceľ – nerez, hliník, pričom hrúbka deliacej čiary sa pohybuje medzi 0,1 mm – 1 mm v závislosti na delenom materiáli. Na rezanie používame dva druhy rezných plynov, kyslík a dusík. Pri kyslíkovom rezaní laserom dochádza k páleniu materiálu a na jeho hranách sa tvorí zoxidovaná vrstva nevhodná pod povrchovú úpravu. Pri rezaní dusíkom dochádza k taveniu materiálu, ktorý je následné vyfúknutý z deliacej stopy. Tento spôsob je vhodnejší pre rezanie nehrdzavejúcich ocelí alebo výrobkov, ktoré sú ďalej povrchovo upravované (práškové farbenie).

Pre prípravu súčiastok do tabúľ používame software, ktorý nám umožňuje čo najefektívnejšie využitie plechových prístrihov ako aj rýchle spracovanie. Súčiastky vyrezané laserom sú presné, čo umožňuje ich ďalšie jednoduchšie a efektívnejšie spracovanie (ohýbanie, zváranie, ohraňovanie).

Rezanie laserom je tepelné delenie materiálu pre väčšinou ploché materiály (oceľové, nerezové, hliníkové plechy) prostredníctvom laserového lúča. Táto technológia je nasadzovaná v prípadoch, keď sú požadované komplexné a presné obrysy a precízne a rýchle opracovanie (10 m za minútu v niektorých prípadoch aj 20 m za minútu). Je používané tam, kde sa požaduje bez silové, bezdotykové delenie – opracovanie.

Oproti vysekávaniu je rezanie laserom ekonomicky rentabilné už pri veľmi malých sériách (1 – 10 ks) a to kvôli prípravným časom. Pre využite výhod vysekávanie a rezania laserom, ponúkajú výrobcovia kombinované stroje, ktoré sú schopné vykonávať operácie s reznou hlavou ako aj sekacou hlavou. Táto vlastnosť prináša výhody v podobe pekných kontúr a rýchle vydierovaných plechov. Do nasadenia prichádzajú zaostrované lasery CO² (plynový laser CO², hélium) ako aj Nd:YAG laser – (lasery s pevnou látkou), alebo efektívne zaostrovaný takzvaný faserrlaser.

NAŠE LASERY

  • TruLaser 1030 fiber
  • TruLaser 3030
  • Trulaser 3040